Jeździsz zgodnie z przepisami, poruszasz się płynnie i dynamicznie, masz zawsze zapięte pasy oraz prawidłową pozycję fotela i uważasz, że nic Ci nie grozi? Nic bardziej mylnego. Na swojej drodze codziennie mijasz tysiące kierowców. Wystarczy, że choć jeden z nich zasłabnie lub straci kontrolę, aby doszło do wypadku. Dlatego wcześniej pomyśl o poduszce powietrznej, która może zmniejszyć skutki wydarzenia. Dowiedz się więcej.
Airbag jest instalowany w samochodach od 40 lat i przez ten czas uratował miliony ludzkich istnień. Wiele osób nie docenia wartości oraz funkcjonalności poduszki powietrznej, ale to właśnie ona, jako pierwsza podczas wypadku, chroni przed negatywnymi skutkami zderzenia.
Pierwszy airbag został zamontowany w Ameryce w 1980 roku. Od tamtej pory stanowi niezbędne wyposażenie każdego samochodu. Producenci nieustannie pracują nad ulepszeniem systemu ochrony. Obecnie w podstawowym wyposażeniu pojazdu znajdują się czołowe i boczne poduszki powietrzne, ale w wielu modelach, np. w autach marki Seat, można spotkać także poduszki kurtynowe oraz chroniące kolana kierowcy.
Główną funkcją poduszki powietrznej jest przejęcie energii kinetycznej pasażerów samochodu, która powstała w wyniku zderzenia dwóch pojazdów poruszających się z dużą prędkością. Podczas uderzenia masa człowieka zwiększa się kilkunastokrotnie i np. mężczyzna, który waży 80 kg, nagle napiera z siłą 2 ton.
Podczas zderzenia do czujników wysyłany jest sygnał, po to, żeby system mógł ocenić moc uderzenia. Jeśli nacisk będzie wystarczająco mocny, uruchomią się poduszki powietrzne. W efekcie balon napełni się gazem, pod wpływem objętości przerwie materiał osłony i rozłoży się przed oraz z boku kierowców oraz pasażerów. W tym momencie osoby uderzają o elementy pojazdu. Cały proces trwa maksymalnie 40 milisekund.
Zastanawiasz się, co dzieje się z poduszką powietrzną po wypadku? Jej wystrzał spowodował wiele uszkodzeń. Aby ocenić wyrządzone szkody, najlepiej udać się do autoryzowanej stacji obsługi. Tam specjaliści zajmą się wyceną oraz:
* wymianą worka z generatorem gazu,
* regeneracją zniszczonych elementów deski rozdzielczej,
* zainstalowaniem nowych pasów bezpieczeństwa z napinaczami.
Po wypadku musisz liczyć się także z kosztami naprawy zniszczeń karoserii oraz wymiany innych uszkodzonych części samochodu.
Masz kilkuletni samochód? Z pewnością słyszałeś o konieczności wymiany airbagu. Zastanawiasz się, co ile lat powinieneś wymieniać poduszkę?
Według najnowszej wiedzy mechaników i specjalistów pracujących w ASO i salonach samochodowych nie ma takiej konieczności, jeśli samochód był prawidłowo eksploatowany, czyli np. nie był zalany ani niewłaściwie naprawiany. Materiały, z których wykonywane są poduszki, to wysokiej klasy materiały syntetyczne, których trwałość jest często wyższa niż całego samochodu. Zakłady, które zajmują się utylizacją airbagów, oceniają ich skuteczność na prawie 100%. Dzięki temu, mimo upływu lat, poduszki doskonale chronią Ciebie i Twoich pasażerów.